Ongoing

Job offer

Job offer, 4 March – 13 April 2020

Archive: 2020 NextPrevious

Ulrika Karlsson: Interiors after Images

Lecture, 20 February 2020, 19:00

Water Cooler Talks

Event, 14 – 16 February 2020

Rundgang Party 2020

Event, 14 February 2020, 23:00

Rundgang 2020

Event, 14 – 16 February 2020

Melissa Gordon: The Embarrassment of SUCKCESS

Lecture, 5 February 2020, 19:00

Aneta Rostkowska

Lecture, 29 January 2020, 19:00

David Brüll: Bottom-Up Coded Cultures

Lecture, 27 January 2020, 19:00

Oliver Tessmann: Material-Digital

Lecture, 23 January 2020, 19:00

Rundgang 2020

Event14 – 16 February 2020Hochschule für Bildende Künste–Städelschule, Dürerstr. 10, 60596 Frankfurt am Main

Annual Student Exhibition

Offical Opening & Prize Ceremony: Friday, February 14, 6pm
Dürerstraße 10

Opening Hours: Fr–So, 10am–8pm
Dürerstraße 10, Dürerstraße 24 and Daimlerstraße 32, Frankfurt/Main
Admission is free

Shuttle bus between Dürerstraße & Daimlerstraße
Friday, 1–9pm; Saturday and Sunday, 11am–8pm

Rundgang Program
Film Program
Floorplan

Public Guided Tours (in German)

Dürerstraße 10:  https://doodle.com/poll/48aeuw2sedrn2dmu
Daimlerstraße 32: https://doodle.com/poll/ny4nru3bpfygeqxe

E-mail: fuehrungen@staedelschule.de
Tel: +49 (0) 69 60 50 08-52, Mo–Fr, 11am–5pm

Main Events

Friday, 14. February

10am 
RADIO KRPT
Radio KRPT turns Joanne into a radio station for the duration of Rundgang, where messages, codes, cryptograms and sound impulses are live-broadcasted and transmitted all over Städelschule (ongoing).
Joanne

11am
Water Cooler Talks: Grey, Green, Gold (and Red)
with Uriel Orlow and Lina Louisa Krämer, moderated by Theresa Dettinger and Leonie Schmiese (Curatorial Studies)
Aula

2pm
Water Cooler Talks: Teaching Art and Curating
with Yasmil Raymond and Haegue Yang, moderated by Asta Mandelsloh and Johanna Weiß (Curatorial Studies)
Aula

4pm
riff more, riff harder
Performance by Punch Viratmalee (20min.)
Atelier H9

4.30pm
La Conférence des Femmes - Nairobi ‘85 by Françoise Dasque (1985)
Film Screening (64 min.)
Aula

5pm
PERSEVERANCE
Performance by Sopokash with Kristin Reiman and Maïly Beyrens (60min.)
Lichthalle

5pm
Performance by Ľudmila Hrachovinová (60min.)
Lichthof

5.30pm
WebChat
with Mine Kapalangı and Collective Çukurcuma
Aula

6pm
Official opening & award ceremony
Prize Jury: Nina Tabassomi (Director, Taxispalais Kunsthalle Tirol), Nikolas Gambaroff (Interim professor Fine Art) and David Dreyfus (Städelschule Portikus e.V.)
Moderation: Jack Brennan and David Moser
Mensa

7pm
Portikus Opening
Laura Langer: Liberty
Alte Brücke 2 / Maininsel

11pm
Rundgang Party
with Janusz and Flakka, Speckman, RIPP, Tanzhaus Ost, Schirin
Daimlerstraße 32

Saturday, 15. February

2pm
Water Cooler Talks: Miriam Cahn in conversation with Philippe Pirotte
Aula

4pm
Field Work
Performance by Jackson Beyda with Katja Cheraneva and Rodrigo Andreolli (20min.)
Atelier 204, Daimlerstraße 32

4pm
riff more, riff harder
Performance by Punch Viratmalee (20min.)
Atelier H9

4pm
Water Cooler Talks: On Thinking, Staging and Performing Plants
with Lenka Kukurová (Artwall Gallery, Prague) and Bojana Kunst (Institut für Angewandte Theaterwissenschaften, Gießen), moderated by Anneliese Ostertag and Teodora Talhoş (Curatorial Studies)
Aula

4pm
Performance by Ľudmila Hrachovinová (60min.)
Lichthof

5pm
PERSEVERANCE
Performance by Sopokash with Kristin Reiman and Maïly Beyrens (60min.)
Lichthalle

Sunday, 16. February

12pm
Daimler Matinée: brunch, drinks & live music
Mensa, Daimlerstraße 32

12pm
Field Work
Performance by Jackson Beyda with Katja Cheraneva and Rodrigo Andreolli (20min.)
Atelier 204, Daimlerstraße 32

2pm 
SAC Journal Launch: Zero Piranesi
with Peter Trummer and Johan Bettum
Aula

4pm
Performance by Ľudmila Hrachovinová (60min.)
Lichthof

5pm
We, mess
Lichthalle Musical performance with the Frankfurter Beschwerdechor singing their complaints in ubiquitous tunes directed by Dudu Quintanilha in collaboration with choreographer and performer Katja Cheraneva (30min.)

6pm
La Conférence des Femmes - Nairobi ‘85 by Françoise Dasque (1985)
Film Screening (64 min.)
Aula

7pm
WebChat
with Mine Kapalangı and Collective Çukurcuma
Aula

Ongoing

Screenings at the Deutsches Filminstitut & Filmmuseum
Schaumainkai 41
Friday at 10am, 12pm and 4pm; Saturday at 12pm, 2pm and 4pm

Magazine–Dürerstraße Film-Kitchen
Friday at 2pm and 4pm; Saturday at 1pm and 3 pm; Sunday at 2pm and 3pm

Magazine–Daimlerstraße Mensa
Saturday 2pm; Sunday 12pm (Matinée)

RADIO KRPT
Radio KRPT turns Joanne into a radio station, where messages, codes, cryptograms and sound impulses are live-broadcasted and transmitted all over Städelschule

Library
Information, artist editions, and publications

This website uses cookies. By using our website, you agree to our use of cookies.
Imprint and Legal Information